Technologia SIP, to skrót, od angielskiego Structural Insulated Panel, czyli Strukturalny Panel izolacyjny. My wolimy autorskie rozwinięcie tego skrótu – Szybko I Przyjemnie 🙂

Technologia SIP, swoje korzenie ma w Kanadzie oraz Japonii, chociaż i w naszym kraju, pierwsze domy SIP, powstawały już ponad 100 lat temu. Oczywiście mocno niedopracowane i w bardzo prymitywnym wydaniu, jednak połączenie desek po bokach i trzciny w środku, to praprzodkowie dzisiejszych ścian SIP. Co ciekawe – budynki wzniesione w tej technologii, pomimo sędziwego wieku, doskonale dają sobie radę do dnia dzisiejszego, przy zachowaniu wszystkich swoich zalet.

Technologia szkieletowego budownictwa prefabrykowanego SIP, to jedna z najlepszych ewolucji klasycznych systemów szkieletowych. Główna różnica pomiędzy klasycznym systemem szkieletowym a technologią SIP, polega na sposobie przygotowania komponentów oraz kolejności ich montażu. 

W tradycyjnym budynku wznoszonym systemem szkieletowym, najpierw powstaje właśnie szkielet, aby później okryć go od zewnątrz materiałem budulcowym (OSB, MFP, STEICO itp.), umieścić materiał izolacyjny w przegrodach i zamknąć ścianę od środka. Tak w dużym uproszczeniu pisząc.

Technologia prefabrykowana SIP, polega zaś na przygotowaniu w fabryce, za pomocą maszyn sterowanych numerycznie, gotowych paneli SIP, składających się na kompletną ścianę. Panele te, składa się później na miejscu budowy, tworząc zgodny z projektem budynek. Pozwala to na eliminację możliwych błędów w jakości i precyzji wykonania. Warstwa izolacyjna pod postacią spienionego polistyrenu, jest bowiem w sposób trwały, fabrycznie zespalana z płytami OSB na całej ich powierzchni. Unikamy możliwości powstawania mostków termicznych, czy błędów w montażu. 

Również czas odgrywa tu kluczową rolę. Średniej wielkości budynek o powierzchni około 150m2, możemy wznieść do stanu surowego otwartego, w ciągu około 14 dni od momentu przyjazdu na plac budowy. Odgrywa to szczególną rolę w inwestycjach deweloperskich, gdzie jak wiadomo, czas to pieniądz.

markunread
call